Fizjoterapia – jak to wygląda?Fizjoterapia to zbiór procedur lekarskich wykorzystujących zjawisko oddziaływania organizmu na bodźce (np. komora hiperbaryczna). Już Konfucjusz w V w. p. n e. spostrzegł związek między ułożeniem ciała a prewencją oraz kurowaniem, a Hipokrates promował gimnastykę. Jako połączona z kuracją medyczną może być przewodzona przez osoby właściwie do tego przygotowane. Dzisiaj aby pełnić pracę fizjoterapeuty przynależy być wychowankiem uczelni wyższej I lub II stopnia kierowanych głównie przez Akademie Wychowania Fizycznego lub Akademie Medyczne. Fizjoterapeuci, jacy w latach poprzednich uzyskali wyuczenie policealne, nie muszą uzupełniać wyedukowania i jako technicy fizjoterapeuci mogą przeprowadzać zawód.
Fizjoterapia wspomaga procesy kurowania medycznego, używana po przebytych chorobach, w celu ułamkowego bądź całkowitego odzyskania zdrowia. Jest niezbędna w procedurze leczenia schorzeń: pochodzenia reumatycznego, neurologicznego, chorobach układu oddechowego, nowotworach, problemach organów ruchu. Wyjątkową wagę posiada dla dojrzewania bobasów oraz dzieci. Wcześniak prowadzony przez fizjoterapeutę prędzej odrabia opóźnienie w stosunku do niemowląt urodzonych o czasie. Rodziciele wyszkoleni będą prawidłowo przemywać, karmić oraz zmieniać pieluchy bobasowi. W wieku szkolnym fizjoterapia zmniejsza wszelkie wady postawy, szkoli latorośl realizować stosowne ćwiczenia samodzielnie.
W onkologii naczelne zabiegi fizjoterapeutyczne zalecane są jeszcze przed operacją. Nie ma niepewności, iż fizjoterapia kierowana z pacjentem onkologicznym sprawia cuda. Polepszając nastrój pacjenta, wznawia wiarę w możliwość powrotu do zdrowia, co zwiastuje na wygranie z chorobą.
Rozwój fizjoterapii to prócz podniesienia poprzeczki fizjoterapeutom dotyczących ich wyuczenia nowiuteńkie technologie. Aparaty do fizjoterapii, w stosunku od użycia służą likwidowaniu dolegliwości, hamowaniu nawrotom i przywracaniu sprawności fizycznej. Stosowane są między innymi: w elektroterapii, terapii podciśnieniowej, laseroterapii, magnetoterapii.
Źródło: www.enpol-ltd.pl