Po co są badania techniczne kraków?

W dzisiejszych czasach bardzo wielu kierowców myli przegląd techniczny auta z badaniem technicznym pojazdu, a różnica między tymi dwoma pojęciami jest naprawdę bardzo duża.

Jaka jest różnica?

Badania techniczne Kraków jak powszechnie wiadomo są obowiązkowe i przeprowadza się je najczęściej w stacjach diagnostycznych. Bez takich badań samochód nie może być dopuszczony do ruchu drogowego. Przeglądy okresowe (tzw. przeglądy techniczne) to nic innego jak kontrola pod względem stanu technicznego, która zalecana jest przez producentów. Warto wspomnieć także i o tym, że nadrzędnym celem przeglądów technicznych jest oczywiście wymiana części eksploatacyjnych. Przeglądy okresowe można wykonać w profesjonalnym serwisie samochodowym. Właściciele nowych aut bardzo często wybierają Autoryzowane Serwisy, które specjalizują się w przeglądach technicznych danej marki.

Badania techniczne – co warto wiedzieć?

badania techniczne kraków

Właściciele nowych aut na badania techniczne wybiorą się dopiero po upływie trzech lat od rejestracji samochodu. Na drugie badania należy wybrać się po upływie dwóch kolejnych lat. Dopiero pięcioletnie samochody wymagają corocznej kontroli. Wyjątkiem są tutaj samochody po wypadku albo te modele, które zarejestrowane są po raz pierwszy za granicą.

Jak przebiega badanie techniczne?

Badania techniczne Kraków rozpoczynają się od sprawdzenie numeru VIN oraz jego zgodności z dowodem rejestracyjnym. Sprawdza się także dodatkowe wyposażenie. Mowa tutaj między innymi o instalacji LPG albo CNG, które jak powszechnie wiadomo wymagają specjalnych procedur. Podczas badania technicznego sprawdza się między innymi stan techniczny hamulców, a dokładniej mówiąc badana jest siła i równomierność hamowania. Bardzo dokładnie sprawdzany jest także cały układ kierowniczy, zawieszenie i stan nadwozia. Mało kierowców zdaje sobie sprawę z tego, ale sprawdzany jest nawet stan szyb i wszystkich elementów nośnych. Bardzo skrupulatnie badany jest oczywiście układ wydechowy, sam silnik oraz ogumienie. Podczas badań technicznych analizie poddawane jest również oświetlenie i stan pasów bezpieczeństwa. W bardzo wielu stacjach kontrolnych serwisanci sprawdzają obowiązkowe wyposażenie. Mowa tutaj oczywiście o gaśnicy i trójkącie ostrzegawczym.