Parę ciekawostek na temat muchołówki.

Kilka cieplejszych dni a już w mieszkaniu pojawiają się nieproszeni fruwający goście – komary oraz muchy. Dźwięki przez nie wydawane nie są naszą ulubioną muzyką, zaś kontakt prywatny nie przynosi nic dobrego. Nic nadzwyczajnego, że każdy chce się pozbyć tych dręczących nas insektów.
W telewizji można znaleźć mnóstwo reklam ze środkami owadobójczymi. Do wyboru są sprzęty elektryczne rażące swe ofiary ładunkiem elektrycznym czy rozpylające zapachy odstraszające insekty. Szeroka oferta spray\’ów także wspomoże nas w walce z komarami czy muchami. Co wszak w momencie kiedy nie możemy korzystać z sztucznych, nierzadko chemicznych specyfików?
W tej myślałoby się nierównej walce odciąży nas sama przyroda. Starczy jedynie znaleźć stosowne rośliny i staną się one nie jedynie pomocne przy usuwaniu owadów, lecz zarówno perfekcyjnie udekorują nam domy.
Jedną z takich roślin jest nepenthes znany w wyższym stopniu pod nazwą dzbanecznik. Pnącze to pochodzi z równikowych lasów Indonezji oraz Półwyspu Malajskiego.

nepenthes
Jego uprawa nie zalicza się do najłatwiejszych z uwagi na warunki które należy mu wykreować jednakże za wyśmienitą troskę odwdzięczy się dwojako. Nie jedynie fenomenalnie przystroi nam pokój, lecz również charakterystycznym zapachem zwabi do swych dzbanków insekty, jakie od tego momentu posłużą roślinie w formie substancji odżywczych. Nie powinno się przy tym martwić się, iż w chłodniejszych okresach będziemy musieli dodatkowo karmić naszą roślinę dlatego, że jej zielone liście dostarczą właściwy pokarm zaistniały w procesie fotosyntezy.
W walce z owadami w miejscu zamieszkania pomogą nam, może mniej atrakcyjne wizualnie, lecz równie pożyteczne rosiczka i muchołówka. Również one mają urządzenia chwytne, które uniemożliwiają zwabionym muchom ucieczkę. Powinno się wspomnieć o jeszcze jednej roślinie o pokrewnym sposobie żywienia. Kapturnica, jako że o niej tu mowa, ma także niepowtarzalny wygląd oraz żądania jak wspomniany początkowo dzbanecznik. Tak samo jak on wymaga dużej wilgotności powietrza i dla odmiany wiele słońca. Za troskę odwdzięczy się urodą oraz pomocą w łowieniu owadów.