Jaki pirometr warto wybrać?

W dzisiejszych czasach na półkach sklepowych można znaleźć bardzo wiele różnorodnych pirometrów, dlatego też wybranie tego najlepszego może być sporym wyzwaniem. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się na które elementy należy zwrócić szczególną uwagę, aby móc wybrać urządzenie przy pomocy którego dokonamy najdokładniejszego pomiaru temperatury.

Zakres temperatur i długość fali detektora

Jak powszechnie wiadomo widmo elektromagnetyczne może zawierać bardzo wiele różnorodnych form emisji. Mowa tutaj między innymi o światle widzianym, podczerwieni, falach radiowych albo promieniowaniu rentgenowskim. Z praktycznego punktu widzenia poszczególne widma elektromagnetyczne różnią się między sobą jedynie długością fali (w części podczerwonej widma). Aby dokonać precyzyjnych pomiarów należy postawić na pirometr o bardzo krótkich falach. Najlepsi producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej zaawansowane pirometry, które są w stanie osiągnąć nawet 50°C z detektorem 2,1 µm.

pirometr

Emisyjność

Wybierając nowy pirometr warto zwrócić uwagę także na emisyjność danego materiału, która wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę. Emisyjność podawana jest przez większość producentów pod symbolem „e” i oznacza stosunek energii emitowanej przez dany materiał do energii emitowanej przez ciało idealnie czarne (w tej samej temperaturze). Emisyjność jest miarą, dzięki której można ocenić zdolność materiału do promieniowania i wchłaniania energii. Przy obróbce metali warto postawić na pirometry o stosunkowo krótkiej długości fali.

Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę?

Wybierając nowy pirometr warto wziąć pod uwagę także to, jaki rodzaj aplikacji będzie mierzony. Uwzględnić trzeba nie tylko ścieżkę transmisji emitowanej energii, ale również poszczególne właściwości mierzonego materiału. Jeżeli chcemy mierzyć przezroczyste produkty (np. szkło albo plastik), to kluczową rolę odgrywają tutaj właściwości przenoszenia, obijania i pochłaniania materiału. Specjaliści zalecają, aby przy takich materiałach postawić na pirometry o o długości fal 5 µm.