Tatuaż to nie tylko ozdoba

Tatuaże – czy mają większe znaczenie?

Większe miasto, czy miasteczko – to nieważne, ponieważ w dzisiejszych czasach tatuaże spotkać można wszędzie. Są one żywo obecne w pop-kulturze i na ciałach ludzi mijanych na ulicy. Czy wszyscy robią je tylko dla ozdoby i walorów estetycznych?

 


tatuaż więzienny znaczenie(1)

 

Przymusowe naznaczenie

W normalnych warunkach ludzie dobrowolnie decydują się na tatuaże, szukają odpowiedniego studia, wybierają wzór odpowiadający ich poczuciu estetyki, a po wszystkim starannie je pielęgnują za pomocą specjalnych środków. Są jednak miejsca, gdzie przebiega to inaczej i mowa tutaj o więzieniach, gdzie tatuaż można zdobyć na przykład drogą przymusu. Siłowe wytatuowanie kropki na nosie lub w okolicy prawego oka ma stanowić karę dla “cwela”, człowieka w oczach więźniów zhańbionego, godnego pogardy i potępienia.

Podeszwa i tusz z długopisu

Wykonanie tatuażu w warunkach więziennych na pewno jest zadaniem utrudnionym. Skazani jednak wypracowali swoje sposoby. Do tego celu używają “dziargałki” lub “kolki”- jest to prowizoryczne narzędzie, które składa się z igły, obudowy długopisu, kabelków i silniczka. Tusz czasem może zostać przemycony, a jeżeli taka okazja się nie nadarzy, to więźniowie używają po prostu tuszu z długopisu, czy też sproszkowanych cegieł lub stopionej gumy z podeszwy butów. Do odkażania używa się czegokolwiek, by tylko miało alkohol w składzie. Bardzo łatwo sobie wyobrazić szkodliwość wykonania takiego więziennego tatuażu, biorąc pod uwagę warunki i użyte materiały.

 

tatuaż prawo więzienie (2)

 

Los wyryty na twarzy

Wspomniany już tatuaż robiony za karę nie jest jedyną formą jego obecności za kratkami. Skazani wykonują je również dobrowolnie. Nie są to jednak znaki pozbawione znaczenia. Na przykład kropka wytatuowana na czole, pomiędzy brwiami oznacza “świra”, człowieka mającego zdolność symulacji zaburzeń psychicznych i jest on równoczesną informacją dla wtajemniczonych w celu uniknięcia nieporozumień. Łzy w okolicy oczu wykonuje sobie skazany ubolewający za utratą wolności. Natomiast tatuaż “666” oznaczać ma osobę nieobliczalną, “syna Szatana”. Za to kreska na przedłużeniu zewnętrznego kącika oka oznacza osobę, która zdobyła zaufanie.

Znaczące podanie dłoni

Symboliczne tatuaże więzienne wykonuje się również na dłoniach. Podanie ręki na powitanie już jest pierwszą okazją do tego, by dokonać identyfikacji skazanego, ponieważ kropka pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym oznacza złodzieja. Kropka z dodaną strzałką wskazuje natomiast na kieszonkowca, a jeżeli zamiast strzałki widnieje księżyc, złodziej głównie swoim fachem parał się w nocy.